Budova školy
Budova školy

Verní tradíciám - otvorení Európe

Plenárne rodičovské združenie


Vážení rodičia, pozývame Vás na Plenárne rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční v štvrtok  3.11. 2016 v budove ZŠ v školskej jedálni.  Začiatok rodičovského združenia je o 15.00 hod.
Tešíme sa na stretnutie s Vami .

Mgr.  Margita Maslaňáková

***

Dopravná výchova 

S príchodom jesene nastalo sychravé počasie a ráno ideme do školy po tme. Mnohí idú pešo. Z hľadiska bezpečnosti na cestách je nutné, aby nás všetkých šoféri videli, aby nedošlo k úrazu alebo k usmrteniu. Preto všetkých vyzývame, aby nezabúdali na reflexné prvky na oblečení, prípadne ruksaku, bicykli. Aj refelxný pásik môže zachrániť ľudský život. Nezabudnite!

Dobré rady pre lepšiu bezpečnosť:

Používajte reflexné, aby ste boli dobre viditeľní.
Reflexné predmety (nášivky, nálepky a pod.) umiestnite na svoj odev - najlepšie na konce rukávov, v blízkosti kolien a v úrovni pása.
Deťom zaobstarajte oblečenie, školské tašky, vaky, obuv, ktoré sú vybavené reflexnými materiálmi alebo im ich doplňte o fluoreskujúce bezpečnostné prvky.

reflexne_prvky_sevt.jpg
 

Správne prechádzanie cez cestu:

Pred prechádzaním cez cestu treba vždy zastaviť a sústrediť sa na dopravnú situáciu okolo.
Na cestu možno vstúpiť po pozornom rozhliadnutí. Najmenej dvakrát pozri doľava a doprava!
Cez cestu sa prechádza plynulo krokom, nie behom.
Počas prechádzania cez cestu sa treba ešte raz pozrieť vľavo a vpravo, či neprichádza nejaký dopravný prostriedok.
Cez cestu sa prechádza vždy priamo a kolmo.

Chodec v cestnej premávke

Chodcom je každý účastník cestnej premávky, ktorý sa pohybuje pešo. Je ním aj osoba, ktorá niečo ťahá alebo tlačí, no šírka nepresahuje 60 cm, osoba, ktorá sa pohybuje napr. na kolieskových korčuliach, ktorá tlačí bicykel, alebo vedie psa.
Chodci, ako i všetci účastníci cestnej premávky, musia dodržiavať pravidlá cestnej premávky.
Chodci chodia po chodníkoch.

Ak nie je chodník súčasťou cesty, platí pravidlo CHODCI, CHOĎTE VĽAVO!

Po chodníku sa chodí vpravo, malé deti chodia po vzdialenejšom okraji od cesty, je to bezpečnejšie. Pred prechádzaním cez cestu stojí chodec aspoň jeden a pol kroka od okraja cesty.
 

***

Týždeň zdravej výživy 2016

Zdravie je jednou z najdôležitejších vecí v živote človeka. Možno si to mnohí neuvedomujú, ale do veľkej miery ho majú vo vlastných rukách a to tým, čo konzumujú. Naša škola sa preto rozhodla zorganizovať pri príležitosti Dňa zdravej výživy tematický týždeň. V pondelok 10.10.2016 si žiaci vypočuli rozhlasovú reláciu o tom, prečo a ako je dôležitá správna strava, a ako sa správne stravovať.
Žiaci sa počas tohto týždňa venovali rôznym aktivitám. Zapojili do internetovej súťaže „Hravo ži zdravo“, skúmali zloženie svojich obľúbených potravín, vytvárali rôzne projekty a nástenky. Pre deviatakov bola pripravená prednášku o poruchách príjmu potravy. Piataci a šiestaci si zaskákali švihadlový maratón. Žiaci prvého stupňa vyžili na hodinách tematické pracovné listy a spolu s pani učiteľkami si vyrábali zdravé špízy a šaláty. Vo štvrtok mali deti občerstvenie v podobe detskej výživy, ktorú pripravili žiaci 7.B triedy.
Súčasťou tohto týždňa bola aj výstavka rôznych postavičiek z ovocia a zeleniny, ktorú pripravili žiaci prvého stupňa. Za príspevok na občerstevenie ďakujeme ZRPŠ.

Fotogaléria

14694687_10207971178533462_201713058_n.jpg

Mgr. Eva Kšenzuláková
Koordinátor DP
 

Cestovanie krajinami sveta


Po minuloročnom putovaní po Indii nastal čas navštíviť ďalšiu krajinu sveta. Aspoň prostredníctvom filmu, fotografií a zaujímavého rozprávania. 12.októbra 2016 sa 45 žiakov 8. a 9. ročníka zúčastnilo vzdelávacieho projektu Svet okolo nás. V programe s názvom
„ Peru – štyri strany sveta“ sa snažili moderátori a cestovatelia priblížiť tento zaujímavý región.
Priehradný múr bol ďalšou zastávkou. V jeho útrobách sa účastníci exkurzie dozvedeli viac o výstavbe tohto vodného diela a jeho význame.
Už teraz sa môžeme tešiť na nasledujúci rok, kde sa dozvieme viac o ázijskej krajine Vietnam.

Fotogaléria

Mgr. Róbert Repka, Mgr. Božena Sirotiarová

***
 

Výnimočný športovec v našej škole

Dňa 4.10.2016  sme na pôde našej školy privítali  Majstra sveta, Olympijského víťaza a kandidáta na atléta Európy  MATEJA TÓTHA. 

Fotogaléria

01.jpg

Toto výnimočné stretnutie sa nieslo v príjemnej uvoľnenej atmosfére. Celú akciu moderoval Jaroslav Zápala - moderátor hlavných správ v TV Markíza. Matej nám prerozprával jeho cestu k víťazstvu. Potom odpovedal  na otázky, ktoré si pripravili žiaci. Matej im na všetky s radosťou odpovedal. Deti sa dozvedeli veľa nových informácií. Boli ním očarení a dúfajme, že si z neho budú brať príklad a budú rovnako dôsledne pristupovať ku všetkému.

     Celá škola tlieskala a kričala Matejovi   ĎAKUJEME!

Po besede nasledovala autogramiáda a fotografovanie. Matejovi veľmi pekne ĎAKUJEME za milú návštevu našej školy a prajeme veľa ďalších úspechov v živote a v športe.

Tento výnimočný Športovec, milý, skromný Človek začínal ako žiak, ktorý nevynikal v žiadnej disciplíne a väčšinou bol len do počtu, do štafety alebo na disciplínu kde bolo menej detí, aby bodoval do družstva. Neskôr sa ho tréner rozhodol dať na chôdzu, nech vyskúša. Nevyzeralo to veľmi nádejne, ale Matej svojou ctižiadostivosťou, poctivosťou, disciplínou tvrdo trénoval, prešiel k špecializovanému trénerovi na chôdzu. Každý jeden tréning sa trápil, bojoval sám so sebou, tvrdo na sebe pracoval a pomaly sa začal umiestňovať na pretekoch. Začal vyhrávať Majstrovstvá Slovenska a rozhodol sa, že práve toto je jeho cesta, ktorou sa chce vydať a na ktorej kráča doteraz. Upravil si jedálniček, chodí na sústredenia po celom svete a poctivo na sebe pracuje každý jeden deň. Vo svojich 33 rokoch stihol dosiahnuť veľa a to nielen v oblasti športu. Vyštudoval žurnalistku na vysokej škole v Nitre a ako sám tvrdí : „Všetko sa dá zvládnuť, len musí byť poriadna sebadisciplína.“

Stretnutie s Matejom Tóthom  nám zostane navždy v pamäti.

ĎAKUJEME!

mttt.jpg

Ďakujeme Ing. Danielovi Pastorekovi a Mgr. Márii Bedlekovej za spoluprácu pri organizovaní tejto úžasnej akcie.

*** 

 Noc výskumníkov

Máte radi vedu a radi skúmate, bádate a robíte vydarené pokusy? Aj žiaci našej školy milujú bádanie, a preto si 29.-30.septembra urobili výlet do Badína, malebnej dedinky v okrese Banská Bystrica. Strávili tam spolu s deťmi z Badína Noc výskumníkov. Program bol veľmi pestrý a prekvapivý. Na začiatku stretnutia tam naši žiaci predviedli divadielko o vynálezcovi Edisonovi, potom sa deti zapojili do rôznych chemických pokusov, súťaží a tvorivých aktivít na stanovištiach, kde si vyrobili napr. kaleidoskop, autíčko na vzduchový pohon, 3D okuliare, vlastné meradlo. Zistili, ako fungujú optické káble pri prenose internetu, založili si študentský účet vo vybranej banke a dozvedeli sa viac o flóre tohto regiónu. Úlohou žiakov na stanovištiach bolo zbierať indície, ktoré potom viedli k vylúšteniu tajničky, ktoré znelo VEDA NÁS BAVÍ. Žiačky tunajšej školy si pripravili prekvapujúcu bublinovú šou a šou s chemickými pokusmi. Na záver prvého dňa si vyskúšali zdatnosť a tímovosť v súťažiach v športovej hale. Druhý deň sa začal exkurziou v Badínskom pralese, ktorý je na Slovensku unikátom. Ďalej žiaci navštívili výstavu drobnochovateľov a vyskúšali si, ako sa dá vyučovať v Záhrade, ktorá učí a ktorá sa nachádza v areáli ZŠ Badín. Oddychový domček, zvonkohra, záhradný telefón, domček pre hmyz, to všetko je tam vyrobené z prírodných materiálov. Poslednou vydarenou bodkou bola návšteva interaktívnej vedeckej výstavy v B.Bystrici. V mene žiakov našej školy ďakujeme učiteľom a žiakom ZŠ Badín za zážitky aj nové skúsenosti a tešíme sa ďalšie podobné podujatia.

Fotogaléria

nv.jpg


Mgr. E.Kureková, Mgr. Zuzana Krúpová, Mgr. Katarína Resutíková
 

***

Deň dopravnej výchovy 2016

max128x128trsemafor_0.jpg

Dňa 30. septembra 2016 sme na našej škole zorganizovali „Deň dopravnej výchovy“. Do akcie sa zapojili žiaci 1. – 4. ročníka našej základnej školy. Cieľom dopoludnia bolo oboznámiť a následne vyskúšať žiakov zo znalosti v oblasti dopravnej výchovy.
Žiaci museli postupne prejsť 4 stanovišťa :
1. „S Martinom na ceste“, kde bol chlapec Martin účastník cestnej premávky ako chodec a žiaci postupne riešili dopravné situácie ( ako musí bezpečne prejsť cez priechod pre chodcov, ako prejde cez cestu, keď vystúpi z autobusu, ako prejde bezpečne cez železničné priecestia, chôdza po chodníku, atď.)
Na záver sa žiaci zahrali pexeso s dopravnými značkami cez interaktívnu tabuľu.
2. Základné dopravné značky – žiaci boli oboznámení so základnými dopravnými značkami, po skupinkách poskladali rozstrihanú dopravnú značku na rýchlosť a na záver hádali hádanky o dopravných prostriedkoch
3. Dopravné ihrisko - tu sa žiaci oboznámili so základnou výbavou cyklistu a potom nasledovala jazda po cestách, kde museli dodržiavať dopravné značky a predpisy pod dohľadom učiteľa
4. Jazda zručnosti na kolobežke – žiaci mali možnosť ukázať, ako zvládajú jazdu na kolobežke – odvážni slalom, ostatní len jazdu, súťažili v trojiciach.

Žiaci boli po akcii nadšení a pýtali sa, kedy ešte takýto deň zorganizujeme opäť.

5dv.jpg

Mgr. Darina Škarbová
Koordinátor DV

***

Burza stredných škôl

Dňa 5. 10. 2016 v čase 14,00 hod. – 17,00 hod. sa v Námestove na Hviezdoslavovom námestí uskutoční „Burza stredných škôl“. Burza je určená predovšetkým žiakom deviatych ročníkov a ich rodičom. Môžu tu získať kvalifikované informácie o štúdiu, študijných a učebných odboroch, ubytovaní, stravovaní, mimoškolských aktivitách na rôznych typoch stredných škôl.

informácie o naplnenosti stredných škôl sú na stránke www.svs.edu.sk

Božena Sirotiarová
Výchovný  poradca

***

Jesenné účelové cvičenie

V súlade s plánom práce školy sa piatok 23.9.2016 uskutoční  Jesenné účelové cvičenie - teoretická príprava pre žiakov 2.stupňa ZŠ.

Žiaci budú končiť 4. vyučovacou hodinou.

Učivo" Ochrana života a zdravia" realizujeme v našej škole prostredníctvom účelových cvičení na 2.stupni (v septembri a júni) a didaktických hier na 1.stupni (v júni). V teoretickej i praktickej časti účelového cvičenia žiaci poznávajú opatrenia a činnosti pri záchrane života, zdravia a majetku obyvateľov pri odstraňovaní následkov mimoriadnych udalostí- požiaroch, dopravných nehodách, povodniach...
Na záver deväťročného štúdia na základnej škole by mali žiaci teoreticky a prakticky ovládať vybrané úlohy:
- z tematiky riešenia mimoriadnych situácií - civilná ochrana;
- zo zdravotnej prípravy vedieť poskytnúť predlekársku prvú pomoc;
- vedieť zvládnuť základné činnosti pri pohybe, pobyte a prežití v prírode.

 

***

Informácia o zbere 

odpad1.jpg

Naša škola sa aj tento rok bude podieľať na zbere rôznych recyklovateľných surovín. Všetci, ktorí sa do zberu zapoja budú odmenení. Najdôležitejšími odmenami budú čistejšie životné prostredie a ušetrená energia. Nezabúdajme, že ak chránime planétu, chránime tak aj seba.
Všetky zberné suroviny je nutné označiť menom žiaka, odvážiť a odovzdať pri vchode do školy.

                     Tetrapaky nosiť opláchnuté. Olej vliať do plastovej flaše.

Termíny:

Tetrapaky – každý pondelok od 7.00 – 7.30
Papier – každý prvý pondelok od 7.00 – 7.30
Prepálený olej – priebežne
Baterky - priebežne

 

Mgr. Mariana Stopjaková
Koordinátor ENV

***

Finančná Gramotnosť - "Ja a peniaze" - "Viac ako peniaze"

123456.jpg

V školskom roku 2016/2017  naša škola zapojila do programu Ja a Peniaze žiakov 2.C a 3.B. Žiaci sa prostredníctvom ústrednej postavy Filipa a jeho rodiny oboznámia s finančnou gramotnosťou. Filipove príhody vychádzajú z reálnych situácií a pútavou formou tak naučia žiakov aj to, prečo bez práce nie sú koláče a prečo peniaze nerastú na stromoch. Program využíva zážitkové vzdelávanie a aktivizačné prvky vzdelávania. 

Cieľom programu Viac ako peniaze je zvýšiť finančnú gramotnosť žiakov základných a stredných škôl a naučiť ich finančne plánovať svoju budúcnosť. Naša škola zapojila do tohto programu žiakov 9.A a 9.B. Vzdelávací program je rozdelený do desiatich tematických celkov. Tieto na seba postupne nadväzujú od histórie peňazí, bánk a bankových produktov, cez vlastný účet, platobné nástroje, sporenie a investovanie, až po riziká.


Mgr.Zuzana Krúpová
Mgr.Katarína Resutíková
Mgr.Margita Maslaňáková

***
 

Informácie o dopravnej výchove

what_did_you_do_yesterday_song.gif

Spoločnosť LIDL v spolupráci s Ministerstvom školstva SR pripravili pre žiakov 2. a 3. ročníka základnej školy projekt: ,, Kamil a Emil na cestách“. Cieľom je hravou formou zvýšiť informovanosť detí o možných rizikách v doprave a prispieť k zníženiu úrazov detí na cestách.
K danému projektu žiaci dostanú aj pracovný zošit.
Ďalším zaujímavým projektom je "Do školy na bicykli". Počas školského roka budú dve úrovne:
Žiak, ktorý bude denne chodiť na bicykli môže použiť ,,Kartu Petra Sagana“. Túto si bude môcť stiahnuť z internetu a použiť ju vo vyučované na vynulovanie zlej známky, prípadne iného neúspechu, ale nie denne.
Škola pripraví zaujímavé podujatie o dopravnej výchove- akcia bude zdokumentovaná a vyhodnotená. Bude možné za danú škola hlasovať aj cez internet.
Súťaž ,, Bezpečne na bicykli“ je pre žiakov od 10 rokov, ktorí budú za seba i za školu súťažiť v 3D hre na internetovej stránke www.3Dnabicykli.sk. Cieľom je bezchybná jazda. Po odohratí a úspešnom ukončení hry sa bude môcť zaregistrovať daným prihlasovacím kódom školy. Hrá sa za seba i za školu.
Dňa 30.septembra 2016 bude na našej škole ,,Dopoludnie s dopravnou výchovou“. Kde budú žiaci v rôznych aktivitách plniť úlohy z dopravnej výchovy.

Mgr. Darina Škarbová
koordinátor DV

***

 

Knižnica Veselá Sovička

zvon.jpg

Školská knižnica bude otvorená:

PONDELOK - od 12.00 do 14.00

STREDA - od 11.30 do 13.30  

 

***

Organizácia školského vyučovania

hod.jpg

1. vyučovacia hodina: 7:30 - 8:15

2. vyučovacia hodina: 8:25 - 9:10

  3. vyučovacia hodina: 9:25 - 10:10

    4. vyučovacia hodina: 10:20 - 11:05

    5. vyučovacia hodina: 11:10 - 11:55

     6. vyučovacia hodina: 12:05 - 12:50