img img cover

Informácie

Materská škola

"PODPORA INKLUZÍVNOSTI"

Európsky sociálny fond, Európsky fond regionálneho rozvoja, Operačný program ľudské zdroje

Letný vedecký tábor 2018 19.08.2018

„Ak chceš vidieť dúhu, musíš sa skamarátiť aj s dažďom“ John Green

Letný vedecký tábor 2018 sa niesol v znamení dúhy. V pondelok sme sa naučili miešať farby, dozvedeli sme sa ako vzniká dúha, vytvorili sme si dúhu zo  skittles cukríkov,  deti sa obliekli do dúhových farieb, každý tím bol inej farby. Michal Figura nás zatiahol do tajov Kúzelnej Fyziky 2, naučili sme sa novú hymnu a poobede sme sa dozvedeli od nášho pána farára akú rolu zohráva dúha v biblii. Animátori si pre nás pripravili vedeckú cukráreň na tému „Pes“, už vieme napr.  aké potraviny psíky môžu, a čo by sa im stalo, keby skonzumovali nevhodnú potravu, ako pristupovať k psovi, ako zistiť akú má pes náladu, atď.  Prednáška bola spestrená živým psíkom - BLUE.

Utorok patril tvorivej biológii a chémii. Vytvorili sme si vlastný ekosystém so živým zvieratkom  z prírody, vlastný herbár, v ktorom sme pomenovali nájdené rastlinky pomocou atlasu. Vytvorili sme si vlastné voňavé a pestrofarebné mydielka, zisťovali sme ph vody, pôdy, slín ako ozajstní vedci.

Streda bola venovaná športu. V priestoroch školy na nás čakalo 23 trampolín, pripravených pre JUMPING, ktorý viedla p. Monika  z Cross GYM 365. V telocvični sa rozložilo veľké pojazdné planetárium, kde sme sa mohli dozvedieť zaujímavé veci o vesmíre. V školskej jedálni sme si mohli otestovať našu fyzickú zdatnosť pri Atletike.  No a športové prekvapenie si pre nás pripravili naši animátori. Stredu sme zavŕšili futbalom a vybíjanou.

V štvrtok ráno sme nastúpili do dvoch pripravených autobusov a vybrali sme sa na túru k Šútovským vodopádom. Počasie nám prialo, desiatu a obed sme si dali priamo v prírode. Cestou k vodopádu sme si prečítali náučne tabule a aj náš najmladší účastník štvorročný Jakubko túru úspešne zvládol. Po návrate domov na nás pri amfiteátri v Oravskom Veselom čakal bublinkový workshop.

Piatok patril logike. Lúskali sme logické úlohy, naučili sme sa novú hru Ligretto, animátori nás vtiahli do relácie Dobre vedieť, učili sme sa skladať origami, stavali sme tiež vežu z marshmalow, odreagovali sme sa pri futbale a vybíjanej. Mali sme tú česť stretnúť na našej škola  p. Danielu Metesovú, organizátorku IQ Olympiády, ktorá si pre nás pripravila zaujímavé logické úlohy. Vo vedeckej cukrárni sme cestovali svetom so Samuelom Sládekom, ktorý aj vďaka matematike veľa cestuje. Porozprával nám rôzne príhody, ktoré pri týchto cestách zažil a tiež nám predstavil Trojsten, ktorého je súčasťou. Poobede k nám zavítala historicko – šermiarska skupina - priaznivci lukostreľby, sokoliarstva a tanca s ohňom  -  A Nihilo Nihil.  Prostredníctvom ukážky boja predviedli deťom historický šerm,  stredoveké zbrane a  predstavili nám dravcov. Celé poobedie sa nieslo v znamení pohybových aktivít. Pre deti si skupina pripravila stanoviská: Lukostreľbu -   kde si každý mohol vyskúšať strieľať z luku. Deti sa učili šermovať, vypočuli si pútavé informácie z ríše dravcov. Mohli si urobiť fotku s Plamienkou, Sovou lesnou či s Jastrabom Harissom. Dozvedeli sa tiež o sile liečivých byliniek, pomocou prírodných materiálov si vyrobili vtáčikov, zostrojili vtáčiu búdku. Po opekačke nás čakala krásna Ohňová šou, ktorú si prišli pozrieť aj rodičia detí. Tento deň ešte nekončil, žiakov už v školskej jedálni čakala diskotéka, hľadanie pokladu a noc v škole.

Poklad deti prekvapil a okrem spoločnej fotky v rámiku so sladkosťou, dostali Poukážku na šiesty deň s K7, ktorý sa bude konať v utorok 21.8.2018.

V sobotu ráno zazvonil budík a deti sa rozpŕchli domov.

Ďakujeme všetkým, ktorí nám akokoľvek pomohli pri realizovaní Letného vedeckého tábora 2018.

Mgr. Zuzana Krúpová, Mgr. Katarína Resutíková

Fotogaléria 1